Voetballen doe je natuurlijk voor de lol, maar kampioen worden wil je allemaal graag wel een keer in je voetballeven, degraderen doet vaak pijn en de nacompetitie wedstrijden zitten vol stress. Soms is er nauwelijks kans om te promoveren of degradatie te ontlopen. In de tweede klas/derde klas strijden volgend jaar mei/juni 9 clubs om één promotieplaats. Nauwelijks kans dus.

Door: Cees van der Pol

Erg laat tijdstip
De landelijke klassen (Tweede , Derde en Vierde Divisie) zagen hun regeling al in augustus j.l.. De regioclubs vanaf de eerste klas tot en met de vijfde klas werden pas op 18 september ingelicht via de KNVB-website. Twee dagen later begint de competitie. Dat had natuurlijk veel eerder het geval moeten zijn. Wij maken de regeling voor onze regioclubs hieronder bekend.

Algemene regels van de P/D regeling
De Waterwegclubs krijgen te maken met de volgende regelingen.
1. Alle kampioenen promoveren naar een hogere klas of divisie.
Alleen de kampioen van de Tweede Divisie kan niet promoveren naar de Keuken Kampioen Divisie. Er zijn in deze Divisie dan ook geen periodekampioenen om een plaats in de KKD..
2. In alle nacompetities: vanaf de Derde en Vierde Divisie en de klassen 1 tot en met klas 5 strijden 3 periodekampioenen voor promotie tegen de zogenaamde ‘herkansers’ van de Divisie/ klas boven hen.
3. Degraderen:  dat geldt altijd voor de twee laagst geëindigde clubs naar de klas of Divisie onder hen.
Uitzonderingen: Uit de Tweede Divisie degradeert alleen nummer 16 direct.
Uit de vijfde klas kan een club niet degraderen. (er is immers geen zesde klas)

Tweede Divisie (Excelsior Maassluis)
De nummers 14 en 15 (herkansers) spelen een nacompetitie met 6 periodekampioen uit de Derde Divisie A en B. Acht ploegen vechten dus om één been oftewel je hebt als deelnemer aan die nacompetitie slechts 12,5 % kans.

Derde Divisie B (Zwaluwen)
De zes periodekampioenen van de Derde Divisie A en B spelen om één plaats in de Tweede Divisie. Een kans van 1 op 8 = 12,5 % kans
De nummers 15 en 16 uit B (2 clubs) spelen met de 6 periodekampioenen uit de Vierde Divisie B en C om twee plaatsen in de Derde Divisie. De kans van slagen is dan 2 op 8 = 25 %.

Vierde Divisie B (o.a. FC ’s-Gravenzande, Westlandia)
De periodekampioenen uit de Vierde Divisie B en C (6 clubs) spelen met 2 herkansers uit Derde Divisie B om twee promotieplaatsen. Kans van slagen 2 op 8 = 25 %.
De nummers 13 en 14 (herkansers) spelen nacompetitie met 6 periodekampioenen uit de Eerste klas B en C om twee plaatsen. Ook weer een kans van 25 %.

Eerste klas B en C (in deze klas spelen geen Waterwegclubs)
De nummers 13 en 14 degraderen rechtstreeks naar de tweede klas. De nummers 11 en 12 zijn herkansers en spelen met 6 periodekampioenen uit 2C en 2 D VOORALSNOG om 2 plaatsen in de Eerste klas. Kans is 2 op 10 = 20 %


Tweede klas C (CION, HSV’10, MVV’27, VFC)
De herkansers (nrs. 11 en 12) van de Eerste klas B en C ( 4 clubs) spelen met de 6 periodekampioen uit 2C en 2D VOORALSNOG om twee plaatsen in de eerste klas. De slagingskans is 2 op 10= 20 %.
De twee nummers 11 uit 2 C en 2 D (de herkansers) spelen met de 9   periodekampioenen uit de derde klas (E-F-G) VOORALSNOG om slechts één plaats in de tweede klas. Een kans van 1 op 11= 9 %. Dat is dus wel een heel grote loterij.

Derde klas G ( CWO, Excelsior’20, HBSS, Kethel Spaland, Victoria ’04)
De 9 periodekampioenen (derde klas E-F-G) spelen met twee herkansers uit 2 C en 2D om VOORALSNOG één plaats in de tweede klas. De kans op promoveren of behoud is slechts 9 %
De nummers 11 en 12 van E-F-G  (6 clubs) spelen met de 3 periodekampioenen van de vierde klas A-B-C-D-E-F (18 clubs) een nacompetitie om VOORALSNOG 6 plaatsen in de derde klas. 8 op 24 = is een kans van 25 %.

Vierde klas D ( VDL, Hermes DVS , PPSC)
De 18 periodekampioenen uit de vierde klas spelen met de 6 herkansers uit de derde klassen om  VOORALSNOG 6 plaatsen in de derde klas.(25 %)
De nummers 10 uit vierde klassen A-D-E en de nummers 10 en 11 van vierde klassen B-C-F (9 clubs)spelen nacompetitie tegen de periodekampioenen van de vijfde klassen A-B-C-D-E (15 clubs) om VOORALSNOG 8 plaatsen voor promotie of behoud. Een kansberekening van 8 op 24 = 33,3 %. Dat is een vrij hoopvol percentage.

Vijfde klas (MSV’71, DVO ’32, Deltaport, SVV)
De 15 periodekampioenen uit de vijfde klas duelleren met de 9 herkansers uit de vierde klas om VOORALSNOG 8 plaatsen in de vierde klas. (33,3 %)

HET BEGRIP “VOORALSNOG”
Opmerkelijk is dat het woord VOORALSNOG  in de regeling vanaf de eerste klassen tot en met de vijfde klassen is opgenomen in de regeling. Vooralsnog houdt in dat er alsnog een wijziging in het aantal plaatsen bij nacompetities kan plaats vinden. In de Derde Divisie en Vierde Divisie werd gesproken over een voorlopige regeling. Dat is wel opmerkelijk.

In de regeling staat letterlijk: De eventueel in de competitie vrijgekomen plaatsen ten gevolge van bijvoorbeeld vaststaande fusies, ontbindingen van verenigingen dan wel het uit de competitie nemen door de tuchtcommissie of het bestuur amateurvoetbal, worden zo veel als mogelijk opgevuld. Dit zover die invulling binnen het speelplan van de nacompetitie op redelijke wijze in te passen is. De beslissing hierover ligt bij de KNVB.

13 TEAMS?
De KNVB hoopt medio januari daarover al uitsluitsel te geven. Misschien is in deze regeling mogelijk, opdat er bij de samenstelling in een bepaalde klas (zoals nu in de tweede klas C en D  geen ongelijk aantal teams zal ontstaan. Bij een ongelijk aantal teams (11 of 13) betekent dat steeds een ongewenste competitievrije dag voor één van de teams. Dat kan zelfs een ongelijke en dus ongewenste situatie om een kampioenschap of degradatie betekenen.
Neem bijvoorbeeld een club die de laatste speeldag vrij is, en lijdelijk moet toezien hoe andere clubs iets ‘kunnen regelen.’  Dat is niet ondenkbaar, zeker ook een mogelijkheid omdat bij gelijk eindigen van clubs het doelsaldo van belang is. Waterwegsport.nl  heeft dat als eens onder de aandacht van KNVB-vertegenwoordigers gebracht.

Foto: Mischa Keemink

Avatar foto

DoorMischa Keemink

WaterwegSport.nl - info@waterwegsport.nl